Küresel metal malzeme fiyatı

- 2021-04-01-

Küresel metal malzeme fiyatı yükseliyor, şirketimizin fabrika çıkış fiyatı da bazı ayarlamalar yapmak zorunda.

Sanayi metal fiyatları, ekonomi salgından kurtuldukça, dünya çapında daha yeşil enerjiye olan yeni talep ve salgının bir sonucu olarak küresel kapasite artmadığı için yıllar içinde en yüksek seviyelerine yükseliyor.

Başta metaller olmak üzere emtialarda uzun süredir yükseliş gösteren Goldman Sachs, metal fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini söylerken, JPMorgan enerji fiyatlarının da yükseleceğini söylüyor.

Yükseliş hissiyatı, bir dizi büyük endüstriyel metalin fiyatlarını Ay Yeni Yılı tatilinin ardından yükselmeye teşvik etti.
Demir cevheri, ton başına 175 doların üzerinde dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Bakır, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 15 ve yalnızca geçen hafta yüzde 7,3 artarak, bir önceki dokuz yılın en yüksek seviyesini aşarak yükselmeye devam ediyor ve Goldman Sachs gelecekteki fiyatını 10.000 doların üzerine çıkardı.

Demir cevheri küresel ekonomide sıcak bir meta haline geldi ve demir cevheri şirketi Homag temettü ödüyor.
Rio, 148 yıllık tarihindeki en yüksek temettü ödemesini, 2011'den bu yana gösterdiği en iyi performansın arkasında 9 milyar dolar ödeyerek ödedi.
BHP Billiton ve Glencore ayrıca hissedarlara toplam 6.7 milyar $ nakit iade edeceklerini açıkladı.

Mantık basit: Ekonomiler salgından kurtuldukça ve bakır tellere ve kablolara dayanan altyapıya daha fazla yatırım yaptıkça, Citi bu yıl 500.000 ton bakır açığı olacağını tahmin ediyor.
Bakır fiyatlarındaki toparlanma, dünyanın en büyük madenci olan BHP Billiton ile bu yıl yüzde 20'den fazla artışla ilgili hisse senetlerinin değerlemesini de artırdı.

Sadece bakır değil, bazı değerli metallerden ev elektroniğinin önemli bir bileşenine kadar talep, COVID-19 krizinin ardından arzın önüne geçerek bir dizi demir dışı metalin fiyatlarında bir artışa yol açtı.

Bir yandan, demir dışı metaller denizaşırı pazarın genel toparlanmasından yararlandı. Biden ekonomik canlandırma planını başlattı ve Amerika Birleşik Devletleri gayrimenkul inşaat döngüsüne girdi.
Öte yandan, küresel likidite seli, bu yılki hiperenflasyonun istikrarlı, pozitif demir dışı metal yükselişi olması bekleniyor;
Son olarak, demir dışı metaller, demir dışı metallere olan talebin çekilmesinde sürekli bir rol oynayan yeni enerji endüstrisi zincirinin güçlü talebinden de yararlanmaktadır.

Bu nedenle, üç faktörün ortak teşviki altında, demir dışı metallerin endüstriye patlama yükselişi döngüsü.